The Nationals for regional Australia
Search this site:
Catch up with us:
FacebooktwitterYou TubeRSS
About The Nationals

Senators and MPs from 1920


The following is a list of Party Senators and Members from 1920 through until 2010 (incorporating Country Party, National Country Party,National Party and The Nationals). 

 

The Senate

Name
(Born/Died)
 
State
Party
Period of service
Abbott, Macartney
(3.7.1877–30.12.1960)
NSW
CP
1.7.35–30.6.41
Abbott, Percy Phipps
(14.5.1869–9.9.1940)
NSW
CP
14.11.25–30.6.29
Abbott, Richard Hartley Smith
(1859–28.2.1940)
Vic
CP
*18.12.28–30.6.29
Andrew, David
(10.11.1866–18.11.1928)
Vic
CP
14.11.25–died 18.11.28
Badman, Albert Oliver
(18.12.1885–24.4.1977)
SA
LCL, sitting with CP
1.7.32–resigned 30.9.37
Bjelke-Petersen, Florence Isabel
(later Lady Florence)
(11.8.1920– )
Qld
NCP; NPA from Oct 1982
*12.3.81–30.6.93
Boswell, Ronald Leslie Doyle
(9.12.1940–  )
Qld
NPA; Nats from Oct 2006 #
5.3.83–
Brownhill, David Gordon Cadell
(16.11.1935– )
NSW
NPA
1.12.84–resigned 14.4.2000
Bull, Thomas Louis
(7.9.1905–11.8.1976)
NSW
CP
1.7.65–30.6.71
Carroll, William
(3.1.1872–30.5.1936)
WA
CP
1.7.26–died 30.5.36
Chapman, John Hedley
(16.12.1879–14.3.1931)
SA
CP
1.7.26–died 14.3.31
Collard, Stanley James
(25.3.1936– )
Qld
NCP; NPA from Oct 1982
13.12.75–5.6.87
Cooper, Walter Jackson
(23.4.1891–22.7.1973)
Qld
NAT
CP
17.11.28–30.6.32
1.7.35–30.6.68
Drake-Brockman, Thomas Charles
(15.5.1919–28.8.1992)
WA
CP; NCP from May 1975
*12.8.58–21.11.58;
1.7.59–30.6.78
Elliott, Robert Charles Dunlop
(28.10.1886–6.3.1950)
Vic
CP
1.7.29–30.6.35
Gibson, William Gerrand
(20.5.1869–22.5.1955)
Vic
CP (Excluded from Party Room until 1943)
1.7.35–30.6.47
Hardy, Charles
(12.12.1898–27.8.1941)
NSW
CP
1.7.32–30.6.38
Johnston, Edward Bertram
(11.1.1880–6.9.1942)
WA
CP
1.7.29–died 6.9.42
Joyce, Barnaby Thomas Gerard
(17.4.1967– )
Qld
NPA; Nats from Oct 2006 #
1.7.2005–
Kilgariff, Bernard Francis
(30.9.1923– )
NT
NT-CLP, sitting with NCP to March 1979, then LIB
13.12.75–9.12.771; 10.12.77–17.10.80; 18.10.80–4.2.83; 5.3.83–30.11.84; 1.12.84–5.6.87
Latham, Charles George
(26.1.1882–26.8.1968)
WA
CP
*8.10.42–20.8.43
Lawrie, Alexander Greig Ellis
(19.6.1907–13.12.1978)
Qld
CP; NCP from May 1975
1.7.65–11.11.75
Macdonald, John Alexander Lindsay
(10.5.1954– )
NSW
NPA; Nats from Oct 2006
1.7.93–30.6.99; 4.5.2000–30.6.2008
Maher, Edmund Bede
(8.6.1891–31.12.1982)
Qld
CP
22.2.50–30.6.65
Marwick, Thomas William
(29.4.1895–3.4.1960)
WA
CP
*19.8.36–22.10.37
Maunsell, Charles Ronald
(8.5.1922– )
Qld
CP; NCP from May 1975
1.7.68–30.6.81
McGauran, Julian John James
(5.3.1957– )
Vic
NPA; LIB from Feb 2006
11.7.87–30.6.90;
1.7.93–
McKellar, Gerald Colin
(29.5.1903–13.4.1970)
NSW
CP
22.11.58–died 13.4.70
Nash, Fiona Joy
(6.5.1965– )
NSW
NPA ; Nats from Oct 2006
1.7.2005–
Neal, Laurence William
(18.7.1947– )
Vic
NCP
*11.3.80–30.6.81
O’Chee, William George
(19.6.1965– )
Qld
NPA
*8.5.90–30.6.99
Piesse, Edmund Stephen Roper
(5.1.1900–25.8.1952)
WA
CP
22.2.50–died 25.8.52
Prowse, Edgar Wylie
(22.3.1905–2.6.1977)
WA
CP
1.7.62–resigned 31.12.73
Rankin, George James
(1.5.1887–28.12.1957)
Vic
CP
22.2.50–30.6.56
Reid, Albert David
(1887–22.5.1962)
NSW
CP
22.2.50–died 22.5.62
Reid, Donald David
(10.5.1933– )
Robertson, Agnes Robertson
(31.7.1882- 29.1.1968)
WA
 
WA
CP
 
LIB; CP from 1955
*16.1.74–11.4.74
 
22.2.50-30.6.1962
Robinson, William Charles
(4.10.1907–21.1.1981)
WA
CP
*30.9.52–8.5.53
Scott, Douglas Barr
(12.5.1920– )
 
 
Scullion, Nigel Gregory
(4.5.1956 - )
NSW
 
 
 
NT
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
 
NT-CLP sitting with NPA ; Nats from Oct 2006
*6.8.70–20.11.70
18.5.74–30.6.85
 
 
10.11.2001-
Seward, Harrie Stephen
(26.2.1884–23.7.1958)
WA
CP
28.4.51–died 23.7.58
Sheil, Glenister
(21.10.1929–29.9.2008 )
Qld
CP; NCP from May 1975;
NPA from Oct 1982
18.5.74–resigned 6.2.81
 
1.12.84–30.6.90
Stone, John Owen
(31.1.1929– )
Qld
NPA
11.7.87–resigned 1.3.90
Tambling, Grant Ernest John
(20.6.1943– )
NT
NT-CLP, sitting with NPA
11.7.87–23.3.901; 24.3.90–12.3.93; 13.3.93–1.3.96; 2.3.96–2.10.98; 3.10.98–retired 9.11.2001
Tehan, Thomas Joseph
(18.1.1916–1.6.1996)
Vic
NCP
13.12.75–30.6.78
Wade, Harrie Walter
(10.1.1905–18.11.1964)
Vic
CP
1.7.56–died 18.11.64
Webster, James Joseph
(14.6.1925– )
 
 
Williams, John Reginald
(16.1.1955- )
 
Wilson, Reginald Victor
20.6.1877-13.7.1957
 
Vic
 
 
 
NSW
 
 
SA
CP; NCP from May 1975
 
 
Nats
 
 
CP (although did not align himself as such, or attend Party
meetings)
*9.12.64–resigned 28.1.80
 
 
 
1.7.2008-
 
 
1.7.20-defeated 30.6.26

* Selected under section 15 of the Constitution to fill a casual Senate vacancy
# LNP-Q from July 2008, following the merger of the National and Liberal parties in Queensland, and continuing to sit in the Commonwealth Parliament with the National Party of Australia.
 

House of Representatives

Name
(Born/Died)
Division
State/
Territory
Date of election
 
Date
ceased to be
a Member
 
Party
Abbott, Charles Lydiard Aubrey
(4.1.1886–30.4.1975)
Gwydir
 
Gwydir
NSW
 
NSW
14.11.25
 
19.12.31
Defeated 12.10.29
Resigned 28.3.37
CP
 
CP
Abbott, Joseph Palmer
(18.10.1891–7.5.1965)
New England
NSW
21.9.40
Retired 31.10.49
CP
Adermann, Albert Evan
(10.3.1927– 3.11.2001 )
Fisher
 
Fairfax
Qld
 
Qld
2.12.72
 
1.12.84
Until elected for Fairfax
Retired
19.2.90
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Adermann, Charles Frederick
(3.8.1896–9.5.1979)
Maranoa
 
Fisher
Qld
 
Qld
21.8.43
 
10.12.49
Until elected for Fisher
Retired
2.11.72
CP
CP
Allan, Archibald Ian
(3.1.1916–13.2.2000)
Gwydir
NSW
19.12.531
Resigned 30.4.69
CP
Anderson, Charles Groves Wright
(12.2.1897–11.11.1988)
Hume
 
Hume
NSW
 
NSW
10.12.49
 
10.12.55
Defeated 28.4.51
Defeated 9.12.61
CP
 
CP
Anderson, John Duncan
(14.11.1956– )
Gwydir
NSW
15.4.891
Retired
24.11.2007
NPA; Nats from Oct 2006
Anthony, Hubert Lawrence
(12.3.1897–12.7.1957)
Richmond
NSW
23.10.37
Died
12.7.57
CP
Anthony, John Douglas
(31.12.1929– )
Richmond
NSW
14.9.571
Resigned 18.1.84
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Anthony, Lawrence James
(17.12.1961– )
Richmond
NSW
2.3.96
Defeated 9.10.2004
NPA
Armstrong, Adam Alexander
(1.7.1909–22.2.1982)
Riverina
NSW
27.2.651
Defeated 25.10.69
CP
Atkinson, Llewelyn
(18.12.1867–1.11.1945)
Wilmot
Tas
12.12.06
Defeated 12.10.29
ANTI-SOC; LIB from 1910; NAT from 1917; CP 1923–25; NAT from 1925
Badman, Albert Oliver
(18.12.1885–24.4.1977)
Grey
SA
23.10.37
Defeated 21.8.43
LCL, sitting with CP (IND CP Apr-Nov 1939)
Bandidt, Henry Norman Charles
(12.10.1906–6.1.1990)
Wide Bay
Qld
22.11.58
Defeated 9.12.61
CP
Barnes, Charles Edward
(13.11.1901–24.10.1998)
McPherson
Qld
22.11.58
Retired
2.11.72
CP
Blunt, Charles William
(19.1.1951– )
Richmond
NSW
18.2.841
Defeated 24.3.90
NPA
Bowden, George James
(17.3.1888–8.6.1962)
Gippsland
Vic
21.8.43
Retired
2.11.61
CP
Braithwaite, Raymond Allen
(6.12.1933– )
Dawson
Qld
13.12.75
Retired
29.1.96
NCP; NPA from Oct 82
Brand, William Alfred
(22.8.1888–26.10.1979)
Wide Bay
Qld
29.5.54
Retired 14.10.58
CP
Brimblecombe, Wilfred John
(6.2.1898–14.9.1973)
Maranoa
Qld
28.4.51
Retired 31.10.66
CP
Calder, Stephen Edward
(10.8.1916– 30.9.2008)
Northern Territory
NT
26.11.66
Retired
19.9.80
CP; NT-CLP from July 1974, sitting with CP; NCP from May 1975
Cameron, Archie Galbraith
(22.3.1895–9.8.1956)
Barker
SA
15.9.34
Died
9.8.56
LCL, sitting with CP until 1940, then UAP and LIB
Cameron, Ian Milne Dixon
(8.3.1938– )
Maranoa
Qld
18.10.80
Retired
19.2.90
NCP; NPA from Oct 1982
Carige, Colin Lawrence
(19.7.1938– 14.5.2002 )
Capricornia
Qld
13.12.75
Defeated 10.12.77
NCP
Causley, Ian Raymond
(19.10.1940– )
 
 
Chester, Darren Jeffrey
(13.9.1967 - )
Page
 
 
 
Gippsland
NSW
 
 
 
Vic
2.3.96
 
 
 
28.6.2008[1]
Retired
24.11.2007
NPA; Nats from Oct 2006
 
 
Nats
Cobb, John Kenneth
(11.2.1950– )
Parkes
 
Calare
NSW
 
NSW
10.11.2001
 
24.11.2007
Until elected for Calare
NPA; Nats from Oct 2006
Cobb, Michael Roy
(16.3.1945– )
Parkes
NSW
1.12.84
Retired
31.8.98
NPA
Collins, Maurice
(1878–9.8.1945)
Wakefield
SA
17.11.28
Defeated 12.10.29
CP
Collins, Thomas Joseph
(6.4.1886–15.4.1945)
Hume
NSW
19.12.31
Defeated 21.8.43
CP (IND CP Apr-Nov 1939)
Conquest, Bryan Joseph
(20.7.1930– )
Hinkler
Qld
1.12.84
Defeated 11.7.87
NPA
Cook, Robert
(18.4.1868–21.5.1930)
Indi
Vic
13.12.19
Retired
9.10.28
VFU; CP from 1920
Corbett, James
(17.7.1908–3.3.2005)
Maranoa
Qld
26.11.66
Retired
19.9.80
CP; NCP from May 1975
Corser, Bernard Henry
(1882–15.12.1967)
Wide Bay
Qld
3.9.281
Retired
21.4.54
CP (IND CP Apr-Nov 1939)
Coulton, Mark Maclean
(3.2.1958 - )
 
Cowan, David Bruce
(15.1.1926– )
Parkes
 
 
Lyne
NSW
 
 
NSW
24.11.2007
 
 
18.10.80
 
 
 
Retired
8.2.93
Nats
 
 
NCP; NPA from Oct 1982
Davidson, Charles William
(14.9.1897–29.11.1985)
Capricornia
 
Dawson
Qld
 
Qld
28.9.46
 
10.12.49
Until elected for Dawson
Retired
1.11.63
CP
 
Drummond, David Henry
(11.2.1890–13.6.1965)
New England
NSW
10.12.49
Retired
1.11.63
CP
Eggins, Eldred James
(1898–28.1.1952)
Lyne
NSW
10.12.49
Died
28.1.52
CP
England, John Armstrong
(12.10.1911–18.6.1985)
Calare
NSW
5.11.601
Retired 11.11.75
CP; NCP from May 1975
Fadden, Arthur William
(13.4.1895–21.4.1973)
Darling Downs
 
McPherson
Qld
 
Qld
19.12.361
 
10.12.49
Until elected for McPherson
Retired 14.10.58
CP (IND CP Apr-Nov 1939)
Failes, Laurence John
(16.10.1899–7.7.1976)
Lawson
NSW
10.12.49
Retired
29.9.69
CP
Fischer, Timothy Andrew
(3.5.1946– )
Farrer
NSW
1.12.84
Retired 8.10.2001
NPA
Fisher, Peter Stanley
(19.9.1936– )
Mallee
Vic
2.12.72
Retired
8.2.93
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Fleming, William Montgomerie
(19.5.1874–30.7.1961)
Robertson
NSW
31.5.13
Defeated 16.12.22
LIB; NAT from 1917; NAT & FARMERS from 1919; CP from 1921
Forrest, John Alexander
(24.8.1949– )
Mallee
Vic
13.3.93
 
NPA; Nats from Oct 2006
Gibson, William Gerrand
(20.5.1869–22.5.1955)
Corangamite
 
 
Corangamite
Vic
 
 
Vic
14.12.181
 
 
19.12.31
Defeated 12.10.29
 
Retired
7.8.34
VFU; CP from 1920
Gilmore, Thomas Vernon
(7.5.1908–15.11.1994)
Leichhardt
Qld
10.12.49
Defeated 28.4.51
CP
Green, Roland Frederick Herbert
(29.10.1885–27.4.1947)
Richmond
NSW
16.12.22
Defeated 23.10.37
CP
Gregory, Henry
(15.3.1860–15.11.1940)
Dampier
 
Swan
WA
 
WA
31.5.13
 
16.11.22
Until elected for Swan
Died
15.11.40
LIB; NAT from 1917
CP from 1920
Hallett, John Mead
(9.10.1917–9.8.1999)
Canning
WA
30.11.63
Defeated 18.5.74
CP
Hamilton, Leonard William
(7.7.1899–31.5.1987)
Swan
 
Canning
WA
 
WA
28.9.46
 
10.12.49
Until elected for Canning
Retired
2.11.61
CP
Hartsuyker, Luke
(28.4.1959– )
Cowper
NSW
10.11.2001
 
NPA; Nats from Oct 2006
Hay, Alexander
(8.1.1865–8.5.1941)
New England
NSW
13.12.19
Defeated 16.12.22
NAT & FARMERS; CP from 1920; IND from Oct 1921
Hewson, Henry Arthur
(31.12.1914–20.11.1999)
McMillan
Vic
2.12.72
Defeated 13.12.75
CP; NCP from May 1975
Hicks, Noel Jeffrey
(4.11.1940– )
Riverina
 
 
Riverina-Darling
Riverina
NSW
 
 
NSW
 
NSW
18.10.80
 
 
1.12.84
 
13.3.93
Until elected for Riverina-Darling
Until elected for Riverina
Retired
31.8.98
NCP; NPA from Oct 1982
Hill, William Caldwell
(14.4.1866–15.11.1939)
Echuca
Vic
20.9.191
Retired
7.8.34
VFU; CP from 1920
Holten, Rendle McNeilage
(29.3.1922–12.10.1996)
Indi
Vic
22.11.58
Defeated 10.12.77
CP; NCP from May 1975
Hull, Kay Elizabeth
(3.2.1954– )
Riverina
NSW
3.10.98
 Retired
21.8.2010
NPA; Nats from Oct 2006
Hunt, Ralph James Dunnet
(31.3.1928– )
Gwydir
NSW
7.6.691
Resigned 24.2.89
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Hunter, James Aitchison Johnston
(1882–26.10.1968)
Maranoa
Qld
30.7.211
Retired
27.8.40
CP
Jowett, Edmund
(6.1.1858–14.4.1936)
Grampians
Vic
27.10.171
Defeated 16.12.22
NAT; VFU from 1919; CP from 1920
Katter, Robert Carl
(22.5.1945– )
Kennedy
Qld
13.3.93
 
NPA; IND from July 2001
Katter, Robert Cummin
(5.9.1918–18.3.1990)
Kennedy
Qld
26.11.66
Retired
19.2.90
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Kelly, De-Anne Margaret
(21.3.1954– )
Dawson
Qld
2.3.96
Defeated
24.11.2007
NPA; Nats from Oct 2006
Killen, William Wilson
(1860–20.2.1939)
Riverina
NSW
16.12.22
Retired 27.11.31
CP
King, Robert Shannon
(22.3.1920–30.6.1991)
Wimmera
Vic
22.11.58
Retired 10.11.77
CP; NCP from May 1975
Lawler, Anthony John
(18.10.1961– )
Parkes
NSW
3.10.98
Retired 8.10.2001
NPA
Leslie, Hugh Alan
(17.4.1900–2.9.1974)
Moore
 
Moore
WA
 
WA
10.12.49
 
9.12.61
Defeated 22.11.58
Retired
1.11.63
CP
Lloyd, Bruce
(24.2.1937– )
Murray
Vic
20.3.711
Retired
29.1.96
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Lucock, Philip Ernest
(16.1.1916–8.8.1996)
Lyne
NSW
22.3.521
Retired
19.9.80
CP; NCP from May 1975
Lusher, Stephen Augustus
(18.10.1945– )
Hume
NSW
18.5.74
Defeated 1.12.84
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
MacKenzie, Alexander John
(29.8.1941– )
Calare
NSW
13.12.75
Defeated 5.3.83
NCP; NPA from Oct 1982
Maisey, Donald William
(6.5.1915–20.4.2005)
Moore
WA
30.11.63
Defeated 18.5.74
CP
Marek, Paul
(25.7.1964– )
Capricornia
Qld
2.3.96
Defeated 3.10.98
NPA
Marwick, Thomas William
(29.4.1895–3.4.1960)
Swan
WA
21.12.401
Defeated 21.8.43
CP
McClelland, Hugh
(27.12.1875–14.12.1958)
Wimmera
Vic
19.12.31
Defeated 23.10.37
CP
McEwen, John
(29.3.1900–20.11.1980)
Echuca
 
Indi
 
Murray
Vic
 
Vic
 
Vic
15.9.34
 
23.10.37
 
10.12.49
Until elected for Indi
Until elected for Murray
Resigned 1.2.71
CP
McGauran, Peter John
(16.11.1955– )
Gippsland
Vic
5.3.83
Resigned
9.4.2008
NPA; Nats from Oct 2006
McNicoll, Walter Ramsay
(27.5.1877–24.12.1947)
Werriwa
NSW
19.12.31
Resigned 2.8.34
CP
McVeigh, Daniel Thomas
(7.5.1930– )
Darling Downs
Groom
Qld
 
Qld
2.12.72
 
1.12.84
Until elected for Groom
Resigned 29.2.88
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
McWilliams, William James
(12.10.1856–22.10.1929)
Franklin
 
 
 
 
 
 
Franklin
Tas
 
 
 
 
 
 
Tas
16.12.03
 
 
 
 
 
 
17.11.28
Defeated 16.12.22
 
 
 
 
 
Died
22.10.29
REV TAR; ANTI-SOC from 1906; LIB from 1910; NAT from 1917; CP from 1920
IND
Millar, Percival Clarence
(15.6.1925– )
Wide Bay
Qld
18.5.74
Retired
19.2.90
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Nehl, Garry Barr
(19.2.1934– )
Cowper
NSW
1.12.84
Retired 8.10.2001
NPA
Neville, Paul Christopher
(28.3.1940– )
Hinkler
Qld
13.3.93
 
NPA; Nats from Oct 2006 #
Nixon, Peter James
(22.3.1928– )
Gippsland
Vic
9.12.61
Retired
4.2.83
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Nock, Horace Keyworth
(26.10.1879–2.8.1958)
Riverina
NSW
19.12.31
Defeated 21.9.40
CP
O’Keefe, Frank Lionel
(6.10.1912–21.4.1989)
Paterson
NSW
25.10.69
Retired 26.10.84
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Page, Earle Christmas Grafton
(8.8.1880–20.12.1961)
Cowper
NSW
13.12.19
Defeated 9.12.61
AFFO; CP from 1920
Paterson, Thomas
(20.11.1882–24.1.1952)
Gippsland
Vic
16.12.22
Retired
7.7.43
CP
Pettitt, John Alexander
(25.9.1910–25.12.1977)
Hume
NSW
30.11.63
Defeated 2.12.72
CP
Prowse, John Henry
(16.6.1871–20.5.1944)
Swan
 
Forrest
WA
 
WA
13.12.19
 
16.12.22
Until elected for Forrest
Defeated 21.8.43
CP
Rankin, George James
(1.5.1867–28.12.1957)
Bendigo
Vic
23.10.37
Retired 31.10.49
CP (withdrew from Party Room from 1939-43)
Roberton, Hugh Stevenson
(18.12.1900–13.3.1987)
Riverina
NSW
10.12.49
Resigned 21.1.65
CP
Robinson, Ian Louis
(27.3.1927– )
Cowper
 
Page
NSW
 
NSW
30.11.63
 
1.12.84
Until elected for Page
Defeated 24.3.90
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Russell, Charles Wilfred
(24.4.1907–21.10.1977)
Maranoa
Qld
10.12.49
Defeated 28.4.51
CP
St Clair, Stuart Roy
(21.11.1949– )
New England
NSW
3.10.98
Defeated 10.11.2001
NPA
Scott, Bruce Craig
(20.10.1943– )
Maranoa
Qld
24.3.90
 
NPA; Nats from Oct 2006 #
Sharp, John Randall
(15.12.1954– )
Gilmore
 
Hume
NSW
 
NSW
1.12.84
 
13.3.93
Until elected for Hume
Retired
31.8.98
NPA
Shaw, George William
(28.7.1913–9.1.1966)
Dawson
Qld
30.11.63
Died
9.1.66
CP
Sinclair, Ian McCahon
(10.6.1929– )
New England
NSW
30.11.63
Retired
31.8.98
CP; NCP from May 1975; NPA from Oct 1982
Slipper, Peter Neil
(14.2.1950– )
Fisher
Qld
1.12.84
Defeated 11.7.87
NPA (Re-elected as LIB 13.3.93)
Stewart, Percy Gerald
(18.10.1885–14.10.1931)
Wimmera
Vic
13.12.19
Died
14.10.31
VFU; CP from 1920;
C PROG from 1926; CP from 1930
Sullivan, John William
(7.2.1929– )
Riverina
NSW
18.5.74
Defeated 10.12.77
CP; NCP from May 1975
Tambling, Grant Ernest John
(20.6.1943– )
Northern Territory
 NT
18.10.80
Defeated 5.3.83
NT- CLP, sitting with NCP; NPA from Oct 1982
Thompson, Victor Charles
(10.9.1885–11.5.1968)
New England
NSW
16.12.22
Defeated 21.9.40
CP
Thomson, David Scott
(21.11.1924– )
Leichhardt
Qld
13.12.75
Defeated 5.3.83
NCP; NPA from Oct 1982
Thorby, Harold Victor Campbell
(2.10.1888–1.1.1973)
Calare
NSW
19.12.31
Defeated 21.9.40
CP
Treloar, Thomas John
(1.8.1892–15.11.1953)
Gwydir
NSW
10.12.49
Died
15.11.53
CP
Truss, Warren Errol
(8.10.1948– )
Wide Bay
Qld
24.3.90
 
NPA; Nats from Oct 2006 #
Turnbull, Winton George
(13.12.1899–14.1.1980)
Wimmera
 
Mallee
Vic
 
Vic
9.2.461
 
10.12.49
Until elected for Mallee
Retired
2.11.72
CP
Vaile, Mark Anthony James
(18.4.1956– )
Lyne
NSW
13.3.93
Resigned
30.7.2008
NPA; Nats from Oct 2006
Whitsitt, Joshua Thomas Hoskins
(1870–14.9.1943)
Darwin
Tas
16.12.22
Retired
3.10.25
CP
Wienholt, Arnold
(25.11.1877–10.9.1940)
Moreton
Qld
13.12.19
Retired
6.11.22
NAT; CP from 1920
Wilson, Alexander
(7.6.1880–26.1.1954)
Wimmera
Vic
23.10.37
Resigned 31.12.45
IND CP; CP from 1943
 

1 By-election
# LNP-Q from July 2008, following the merger of the National and Liberal parties in Queensland, and continuing to sit in the Commonwealth Parliament with the National Party of Australia.
 

Abbreviations

AFFO = Australian Farmers’ Federal Organization
ANTI-SOC = Anti-Socialist Party
AUST CP = Australian Country Party
CP = Australian Country Party
C PROG = Country Progressive Party (Victoria)
FSU = Farmers and Settlers Union
IND = Independent
IND CP = Independent Country Party
LCL = Liberal and Country League (South Australia)
LIB = Liberal Party of Australia
LNP-Q = Liberal National Party of Queensland
NAT = Nationalist Party
NAT & FARMERS = Nationalist and Farmers
Nats = The Nationals
NCP = National Country Party
NPA = National Party of Australia
NT-CLP = Northern Territory Country Liberal Party
REV TAR = Revenue Tariff
UAP = United Australia Party
VFU = Victorian Farmers Union
 
Sources:
Commonwealth Parliamentary Library, Canberra; Parliamentary Handbook of the Commonwealth of Australia; Australian Dictionary of Biography Online; Who’s Who in Australia; Page, Earle Page; Ellis, Country Party.